Yoga ve meditasyon

Yoganın İnsan Vücuduna Yararları  

Şehir yaşamının koşuşturmaları bazı zamanlar günlük iş sıkıntıları, çalışma saatleri, hayatımızda meydana gelen sorunlar, kişileri hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkiler. Bu tür sorunlardan ve karışık hayat yaşantısından kurtulmak için ve psikolojiye de iyi gelen bir aktivite olan yoga kişilerin en sevdiği aktivitelerden biri olmuştur. Yoga ile insanların psikolojik olarak ruhları dinlenir ve kişinin bedenine  huzur dolmasını sağlar. Yoga ile yaşam kalitesi ve bireylerin kendine verdikleri değer de artmaya başlar. Kişiler yoga ile daha mutlu daha huzurlu ve daha sakin hisseder. Kısaca yoga yapmak insanın ruhunun dinlenmeye çekilmesi anlamına da gelebilir. 

Yoga Yapmanın İnsanların Yaşantısına Faydaları Nelerdir? 

Yoga içermiş olduğu nefes ve denge hareketleri ile kişilerin ruhsal yaşantılarına pek çok fiziksel faydada bulunur. Düzenli yapılan yoga sonucunda bireylerin vücut sağlıklarında da iyileşmeler meydana gelebilir. Yoga yapılması ile beraber ilk haftalarda ruhsal olarak 2. ve 3. haftadan sonra ise bireylerin vücutlarında fiziksel değişimler meydana gelecektir. Bunu fark eden kişiler yogaya daha da bağlanacak ve gün geçtikçe daha da iyi olmaya devam edecektir. Yoga yapmanın kişiler üzerinde pek çok faydası vardır.  

Yoga yapılınca kişiler daha düzenli nefes alıp verebilir. Düzenli nefes alıp vermenin sonucunda akciğer ve kalp sağlığı daha iyi hale gelecektir. Yoga ile beraber kişilerin sindirim sisteminde de düzelmeler meydana gelir. Yoga egzersizleri ile beraber kişilerin bağırsaklarından gıda geçişleri de kısa bir süre içerisinde olacaktır. Ve böylece de sindirim sorunların oluşmayacaktır. Aynı zamanda yoga yapmak bireylerin kaslarında da güçlenmeler olmasına sebep olacaktır. Güçlü kas yapısına sahip olan bireylerin vücutları da daha esnek bir hale gelecektir. Herkesin en temel sorunu olan kilo vermede de yoga yine büyük yardıma sahiptir. Yoganın sadece kişilerin vücudunda fiziksel faydası yoktur. Aynı zamanda ruhsalfaydaları da vardır. 

Yoga Yapmanın Ruhsal Faydaları Nelerdir? 

Yoga yapmak en başta yapan kişiye büyük bir sakinlik kazandırır. Ayrıca yapan kişinin stres ve depresyonunu azaltmada da birebirdir. Böbrek üstü bezlerin salgılarının düzelmesi neticesinde kişilerin stresi azalmış olur ve kişiye sakinlikte gelir. Ayrıca yoga yapılınca iç huzur da desteklenir. İç huzurun desteklenmesi sonucunda sezgiler güçlenir ve yoga beynin hücrelerini çalıştırarak bireylerdeki sezgi yeteneğinin artmasına da büyük katkı sunar. 

Yoga Yapmanın İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir? 

Yoga olası pek çok hastalığında kolay bir şekilde önüne geçebilir. Düzenli bir şekilde yoga yapıldığında kişilerin fiziksel sorunlarının önüne geçilmiş olur. Yoga yapmanın iyi geldiği hastalık türleri ise şunlardır. Kireçlenme, uyku bozuklukları, migren, astım, alerji, akciğer ve böbrek rahatsızlıkları depresyon kanser ve fibromiyalji bu hastalıklardan bazılarıdır. Düzenli ve aksatılmadan yapılan yoga ile sizler de sorunlarınıza kısa süre içinde çözüm bulabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu